Сова частина 9

Донька Смерті

16 липня, 2023

Віковічний ліс гине: Болотяний Цар намагається захопити його і перетворити усіх місцевих на своїх болотяних слуг. Сова — давно загублена в лісі дівчина, яка не пам'ятає навіть свого справжнього імені, проте відчайдушно намагається вижити, рятуючись від нашестя болотяників та від хижаків лісової гущавини. Вона ще не знає, до якої небезпеки приведуть її лісові стежки та які спогади ховаються у трясовині забуття...


крихітні дракони Суничка

Світилка зупинилася серед вихолощеного, поглинутого болотяною каламуттю степу та озирнулася, тримаючи поперед себе свічник. Сірі очі дивилися крізь вогники свічок і бачили минуле, теперішнє та майбутнє. Минуле горіло мертвим вогнем, бо вже відбулося, майбутнє – бо ще не народилося і лише теперішнє сяяло теплом. Щоправда, тисячолітня дівчинка не могла його відчувати.
Чому Лісовик обрав цю здичавілу птаху? Від людини в ній залишилися лише клаптики, пошматовані стражданнями настільки, що зшити їх разом вже неможливо.
– Мамо, навіщо це все? – відчувши за спиною холодний, глевкий запах розритої могили, Світилка знала: мама поруч.
Марена стояла, одягнута в довгу білу сукню з вільними рукавами. На сукні не було жодної зав’язки чи паска і вся вона була зіткана з холодного, сивого туману. Дві товсті Маренині коси чорними канатами падали на землю, в праву косу було вплетено червоний шкіряний мотузочок, а в ліву – дрібні білі перлинки. Мати завжди здавалася Світилці красивою і грізною. Могутня – усе живе рано чи пізно опиняється біля її ніг, усе мертве – належить до її царства і лише вона сама ні до кого та ні до чого не належить. Навіть Час схиляє перед нею сиву голову…
– Якщо зникне життя, не буде й смерті. Щоб жати, потрібно сіяти, а на болоті збіжжя не зійде, – Мара підійшла впритул до Світилки, м’яко торкнулася світлого доньчиного волосся, глянула крізь полум’я її свічок.
Невелика хата була охайно прибрана. На покутті – майстерно вишиті рушники, що наче обіймають старовинну, мабуть, ще дідівську ікону. Піч – як витвір мистецтва – сяє квітковим візерунком… а потім закривавлені тіні жбурляють ікону об підлогу, зривають зі стіни рушники, нишпорять у запічку… навіть намальовані квіти неначе в’януть з їхньою появою. Мара дивиться у вікно. Вона стоїть у дворі, коло воза, навантаженого мішками: картопля, буряки, квасоля, кукурудза, збіжжя… Повітря пахне медом. У сусідньому дворі голосить жінка, схилилася над юнаком, що втупився скляними очима в небо – там робота Мари закінчена. Тут – розпочата. Бо так вирішили закривавлені тіні.
Мара зітхає: наче їй бракувало справ і без цієї «Нової Економічної Політики». Ну що за люди?
З воза падає одне яблуко. Червоне, як тіні, як стяг над сільрадою, як пляма на грудях юнака, що лежить за тином, у сусідньому дворі. Яблуко котиться Марі під ноги, зачіпає яскравим боком полу її сукні. На гладенькому боці з’являється темна коричнева пляма: яблуко підбилося й почало псуватись. Червона тінь виходить з дому, грубо штовхає стару жінку, що чіпляється тіні за рукав. Підбирає яблуко, кидає на воза та гукає, що час рушати.
Мара ще раз зазирає у вікно: молода жінка, малюк, стара мати надворі… злякана дівчина в кутку. Гарненька, з очима такого кольору, наче розплавлений цукор. Мара знає, що прийде сюди чотири рази, але хто за ким – ще невідомо. Майбутнє змінюють люди. Вони самі стають у чергу, а віз… невдовзі буде навантажений зовсім не мішками з їжею. Мара бачить це на чорній дошці, освітленій блакитним полум’ям Світилчиної свічки. Минуле… все вже сталося, але зазираючи туди, навіть вона сама втрачає відчуття часу. Поринає в мертву мить і та немов оживає, ввібравши у себе всю увагу володарки-Смерті.
– Мамо? Ти згадуєш їх? – Світилка торкає Мару за рукав.
– Я згадую кожного, з ким зустрічалася. Та декого – частіше за інших. Якщо випадок був… незвичним.
– Ти… граєшся з ними?
– Я шукаю можливості, – мати глянула на доньку очима кольору жалоби. Свічки мерехтіли між двома обличчями потойбічних істот, – Це неймовірна земля. Навіть у смерті тут знайшлася дитина. І з п’яти колосків на цих полях виросте новий врожай. Все, що я можу зробити – дати йому ще трохи часу.
– Але ти не можеш вирішувати, кого забрати, а кого ні. Ти не можеш відступитися, це ж…
– Я не відступаюся. Лише очікую, Світилко. Моя робота в тому, щоб чекати, а тоді приходити за тим, що було моїм від народження. Щоб зібрати гарний врожай, треба дати йому достигнути та залишити трохи для наступної посівної.
– Мамо, та яка ж тут посівна? Озирнися: болото скрізь.
– Болото можна висушити. Запитай у батька: він може все.
– Я завжди вважала, що Час наближає Смерть, а не навпаки. Зміна порядку призведе до хаосу, ти ж сама навчала мене…
– Час наближає Смерть, але він також дає і простір для Життя, Світилко. Якщо я заберу всіх, нічого не залишиться.
– Прийдуть інші, немає незамінних людей.
– Сіяч так захотів. Болотяники не повинні замінити хліборобів.
– Сіяч? То чому він сам не втрутиться? Відколи це ти в нього на побігеньках?
– Від народження світу. Годі про це. Ти й сама все розумієш, просто твоя натура зіткана з суперечностей. Тому й не відчуваєш у собі згоди. Ти так дивовижно поєднала в собі темряву і світло… – Мара торкнулася доньчиної щоки й Світилка відчула холодне тепло. Мертве тепло, яке зігрівало тільки прихованою за холодом любов’ю. Смерть любила свою дочку, а дочка любила матір. – Мені час повертатися до роботи. Наглянь за нею. Тільки непомітно, ми не повинні втручатися…
Сказавши так, Мара розчинилася в повітрі холодним туманом, а Світилка спантеличено похитала головою, біляво-сивою, як у батька, що затримав для матері момент, вигравши краплинку позачасся для цієї розмови.
– Гарне ж у нас «невтручання» виходить. Ну добре, батьки є батьки, я зроблю те, про що просите. Наскільки зумію… – Дівчина піднесла свічки ближче до очей та зазирнула у бліде полум’я свічки минулого. У вогнику танцювали тіні. Три виснажені, сухі постаті сиділи за столом. Хата припала пилюкою, у кутках – павутиння, яке немає сил прибрати. На столі – ані крихти. Маленьке хлопча гризе і слинить хустину. Це мамина, щоправда, мами з ними вже немає. Лише бабця Орися та старша сестричка. Тато першим десь зник, малому того ніхто й не пояснив: куди він подівся. Пішов заробіток шукати – і все. Може, як сусіда дідо Степан – впав надворі й так забився, що вже не підвівся? Бабця казали, то від голоду, тому малий намагається не бігати, щоб не впасти. Рухатись треба менше: берегти сили.
– Дитино, візьми, може, вдасться обміняти… – Бабуся кладе на стіл намисто. Блискучі червоні ягоди притягують усю увагу малюка. Він тягнеться рукою, хоче потягнути до рота, але сестра плескає його по долоні: не можна.
– Бабусю, це ж мамине… – голос у неї тихий-тихий, як вітерець у торішньому листі. Цьогоріч листя немає: поїли все.
– Більше міняти ні́чого. Та й Катрі воно вже не знадобиться, а вам жити треба. Їсти треба. Йди, дитино, бо я вже не годна. Йди та вертайся, бо малий довго чекати не зможе, та й… не лишився б він сам коло мене…
Сестра від тих слів аж зблідла. Схопила червоно-блискучі «ягоди» намиста зі столу, обійняла бабцю, наче в рятівну соломку вчепилася.
– Навіть не думайте такого. Піду, все зроблю, але щоб ви діждалися. Обіцяйте.
Дмухнув холодний вітерець, вогник свічки затремтів і видиво розвіялося, мов ранковий туман на сонечку. Світилка нахилилася, опустила руку в болото, понишпорила, врешті вийняла з трясовини обірвану нитку з кількома кривавими ягідками-намистинами.
– А гарне було намисто, – приклала нитку до худої шиї. Глянула на своє відображення в темній болотяній воді, та скривилася. Червоний колір Світилці не личив. – Може, повернути власниці її згубу?